Runtime

Všechny aplikace na Roští běží v prostředí, které nazýváme Runtime. To obsahuje spoustu nástrojů, které jsou nutné pro běh i vývoj nejrůznějších aplikací a také různé verze technologií, či programovacích jazyků, chcete-li. Runtime vychází jednou za čas a vždy obsahuje poslední verzi Debianu a nástroje, které do něj přidáváme.

V momentě, kdy vydáme novou verzi Runtime, je pro nás kompletní a už do ní nic přidávat nebudeme. Můžete se tedy spolehnout na to, že pokud nezměníte verzi Runtime, tak bude aplikace bez problémů fungovat. Toto řešení má i opačnou stranu mince a to je, že nebudeme mít možnost, jak v existujícím Runtime opravit nějakou chybu. Budeme to tedy řešit vydáním nové verze Runtime. Chyba se totiž nemusí týkat všech scénářů a tak pro další uživatele může být původní Runtime v pořádku a těm ho nechceme měnit.

Na druhou stranu byste měli Runtime jednou za čas u aplikace aktualizovat, protože nové verze obsahují důležité bezpečnostní opravy v systému samotném i v podporovaných technologiích. Technologie se mění rychleji než systém a tak nové verze Runtime budou vždy obsahovat poslední verze Node.js, Pythonu a PHP, případně dalších, které můžeme během vývoje přidat. Starší verze zůstanou také, ale po čase je budeme odstraňovat. Může se tedy stát, že Python 3.9.1, který je aktuální v době psaní tohoto textu a je dostupný v Runtime 2021.01-1 už nebude dostupný ve verzi 2022.01-01. Náš cíl je nechávat verze jednotlivých technologií dostupné minimálně šest měsíců, ale záležet bude i na četnosti jejich vydávání.

Všechny aktuálně dostupné verze technologií je možné vidět v administraci, kde se zobrazí při výběru runtime a nebo na naší homepage v sekcích jednotlivých technologií.

To nás přivádí k aktualizaci, která se liší podle jednotlivých technologií. Pokud tedy chcete změnit verzi technologie na novém nebo i současném Runtimu, použijte příkaz rosti, proveďte změnu a pak přejděte do dokumentace ke konkrétní technologii a mrkněte, co je potřeba u ní udělat po změně Runtime: