4. Domény

Roští není registrátorem domén a tak není možné u nás domény registrovat. Na druhou stranu vám to dává svobodu si vybrat vlastního registrátora, třeba takového, který má domény, které jinde dostupné nejsou. Nicméně Roští umí hostovat DNS zóny pro vaše domény, což je také preferovaný způsob, jak k nám domény nasměrovat.

Nasměrování NS záznamů domény na naše DNS servery

Než začneme, tak přejdeme do administrace, do sekce DNS a vytvoříme novou zónu. Tím řekneme NS serverům na Roští, že mají odpovídat na požadavky na záznamy k této doméně.

Rozhraní pro DNS zóny

Klikneme na tlačítko Přidat zónu.

Nová zóna

Vyplníme název naší domény bez www.

Vytvořená zóna

Zóna je připravená pro hosting na Roští, takže pokud u nás budete mít na této doméně jen webovou aplikaci, nemusíte nic dalšího řešit a můžete přejít k samotné registraci domény. Případně můžete DNS záznamy upravit jak potřebujete. Například přidat MX a TXT záznamy pro email nebo další A, AAAA či CNAME záznamy webové aplikace.

Nyní můžeme přejít k registraci domény u vybraného registrátora. Při registraci domény se vyplňují NS servery. Každý registrátor to má implementované trochu jinak a ve výchozím stavu budou použity jeho NS servery. Je tedy nutné je změnit na NS servery Roští.cz a to konkrétně na:

  • ns1.rosti.cz
  • ns2.rosti.cz

U registrace CZ domény je možné použít místo NS serverů tzv. NSSET, který je pro Roští ROSTICZ, čímž se vyhnete opisování adres výše.

Po zaplacení domény by měla být doména spravovaná našimi NS servery a ve výchozím nastavení na nich bude fungovat domena.cz a www.domena.cz, kde domena.cz nahraďte za jméno registrované domény.

Posledním krokem je nasměrování této nové domény do aplikace vytvořené v předchozích částech. Je to krok společný pro možnost nastavení A/AAAA záznamů a tak přeskočte trochu níže na Nasměrování domény na aplikaci.

Nastavení A/AAAA záznamů u domény s DNS zónou mimo Roští.cz

Je možné, že k nám nechcete dávat zónu vaší domény a proto můžete nasměrovat doménu a její subdomény ručně přímo na náš load balancer. Jeho adresy jsou:

Typ záznamu IP adresa
A 185.58.41.93
AAAA 2a01:430:144::2

Po nastavení DNS záznamů stačí přejít do parametrů aplikace a přidělit doménu či domény ke konkrétní aplikaci, což je popsané v další sekci.

Nasměrování domény na aplikaci

Aby byla doména nasměrovaná do konkretní aplikace, musíme ji u aplikace nastavit v administraci, konkrétně v kartě Parametry.

Parametry aplikace

Tady doménu a případně její www variantu nebo další subdomény dopíšeme do pole Domény. Jednotlivé domény je možné oddělit novým řádkem nebo mezerou. Než změnu potvrdíme, můžeme ještě aktivovat HTTPS, nastavit HSTS nebo změnit balíček.

Je možné, že změny v DNS chvíli potrvají, ale během hodiny by mělo vše fungovat. Doménu, kterou jsme vám dali na testování, můžete používat dál nebo ji smazat.

Než se pustíte do zkoumání co všechno dalšího Rošté umí, mrkněte na poslední část tohoto průvodce, která vám ukáže, jak použít nástroj rostictl.